Go Back   Old Project Avalon Forum (ARCHIVE) > Project Avalon Forum > Project Avalon > Preparations / Advice

Notices

 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 09-14-2008, 07:25 PM   #1
Baggywrinkle
Guest
 
Posts: n/a
Default Saving money at the market; Buy in bulk

The Law of Provident Living - in action

Touring our homestead would leave you with the impression that we are unusual, if not outright touched.

In our pantry we have a corner stacked high with five gallon buckets. One of our bedrooms has been converted to a deep larder. The walls are lined with 55 gallon barrels
filled with dry goods. Wheat, oats, barley, sugar, salt.
This is our normal use supply. Our emergency rations are
elsewhere and not to be touched. That is long term stores with shelf lives of twenty years...

We are blessed to have a restaurant supply nearby. Our standard purchase is by the five gallon bucket, the 25-50 pound bag, or the #10 can. After doing this now consistently for a while we only go to the market once a month for routine use items. Our goal is once every three months...

Once you get going it is amazing how much money you can save. We do keep a small freezer and it allows us
to shop the loss leaders. We are still eating Easter ham,
for example. By watching for the loss leaders and buying ahead when you can it is possible to get a leg up. Chicken on special .88 cents per pound is a call to arms.
We will be the ones in the queue line with a trolley full of it.

Don't think that you can't do this because you are an apartment dweller, or on a very tight budget. It is just as easy to buy a fifty pound bag of rice and beans as it is to buy the little boxes of mac and cheese. I've heard stories of folks who ditched their box springs and placed their mattress on top of food stores. Thirty gallon barrels
full of edibles being used as end tables is as functional as
tomato plants on your balcony....be creative

Mind you, we are rank amateurs. Here is a video done
by people who were raised in the art
http://video.google.com/videoplay?do...Ag&vt=lf&hl=en

In an environment where paper investments are worthless, and inflation threatens your very existence, what is it worth to have an inflation proof hedge among the cards that are dealt you?
When we first started doing this a fifty pound bag of hard white winter wheat was nine dollars and about 10 dollars to ship it to our door. Today that same fifty pound bag will cost you twenty five dollars and about twenty five dollars to ship it to your door.

Enter the Alpha strategy...
http://www.biorationalinstitute.com/...a_strategy.pdf

Last edited by Baggywrinkle; 09-14-2008 at 09:34 PM.
  Reply With Quote
 

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 03:06 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Project Avalon