Re: Uutis artikkeleita maailmalta
Poliisi haluaa kranaattipistooleja taltuttamaan riehujia
21.4.2009 4:37
A A
Mikko Paakkanen
Helsingin Sanomat
Brügger-Thomet
Poliisi on kiinnostunut muun muassa aseesta "Brügger-Thomet GL-06 Single Shot Launcher"
Poliisi selvittää, voisiko se ottaa käyttöön uuden asetyypin, jolla voi ampua isoja, noin neljän sentin paksuisia ammuksia.
Poliisin tekniikkakeskuksen asettama työryhmä on esittänyt poliisin ylijohdolle projektia, jossa tutkitaan tämäntyyppisiä ase- ja ammusvaihtoehtoja.
Poliisi on kiinnostunut ainakin kahdesta erimerkkisestä 40 millimetrin kranaattipistoolista sekä paineilmalla toimivasta aseesta, josta lentää hiukan pienempiä ammuksia. Poliisi on seurannut ulkomailla kokemuksia aseiden käytöstä, ja yksittäisiä aseita on hankittu kokeiltaviksi.
Tällaisilla aseilla voisi taltuttaa esimerkiksi aseiden kanssa riehuvia tai väkijoukkojen seassa mellakoivia ihmisiä turvallisen välimatkan päästä. Poliisin mukaan ase olisi kohteelle vähemmän vaarallinen kuin luoteja lennättävät ampuma-aseet.
Kranaattipistooleja käyttää Suomessa armeija, mutta ei poliisi. Ulkomailla, esimerkiksi Britanniassa, niitä on poliisillakin.
Aseisiin on saatavilla monenlaisia ammuksia räjähtävistä kranaateista lähtien. Kranaatteja poliisi ei kuitenkaan aio ruveta räiskimään. Se haluaa selvittää väri-, kaasu- ja patukka-ammusten käyttömahdollisuuksia.
Maalia sisältävää väriammusta voisi käyttää esimerkiksi rikoksesta epäillyn merkitsemiseen väkijoukosta. Kaasuammuksilla voisi levittää esimerkiksi kyynelkaasua tiettyyn kohteeseen. Patukka-ammus puolestaan tyrmää, mutta ei tee yhtä pahaa jälkeä kuin luoti.
"Haetaan ammus, joka täyttää voimankäyttötarpeen, mutta ei ole kohtuuttoman vaarallinen kohdehenkilölle tai sivullisille", projektia kuvailee ylikomisario Seppo Sivula sisäministeriön poliisiosastolta.
"Tavoitteena on koko ajan tutkia muita voimakeinoja kuin ampuma-aseen käyttö, joka on se äärimmäinen keino", hän sanoo.
Aloite uuden voimavälineen hankkimiseen on lähtenyt muun muassa poliisin joukkojenhallintatoiminnasta, Sivula kertoo. "Joistain muista maista poiketen me emme voi käyttää summittain voimaa ihmisjoukkoa kohtaan, koska siellä voi olla täysin laillisesti käyttäytyviä mielenosoittajia", hän perustelee uudenlaisen aseen tarvetta.
Sivulan mukaan kranaattipistoolin tyyppisillä aseilla voi ampua melko kaukaa hyvin tarkasti tiettyyn kohteeseen.
Toi muija joka pisti oman ketjun tänne, joka on tullu rapakon takaa,
on erittäin vaarallinen, älkää ottako mitään yhteyttä häneen.
Yksi kranaattipistooli tai vastaava ase maksaa noin 1 500 euroa. Kovin montaa sellaista ei ilmeisesti tarvittaisi. Asetta voisivat todennäköisesti käyttää lähinnä joukkojenhallintajoukot ja valmiusyksikkö eli Helsingin poliisin niin sanottu Karhu-ryhmä.
Sivulan mukaan projektista on odotettavissa tuloksia tämän vuoden aikana. "Ei tämän kanssa mikään kiire ole."
Voimavälineet ja niiden ammukset vaativat poliisin ylijohdon hyväksynnän ennen kuin poliisi voi ottaa ne käyttöön.
|